K čemu slouží gymnastický míč

Gymnastické míče slouží k mnohostrannému sportovnímu, relaxačnímu, rehabilitačnímu a zábavnímu využití.

V poslední době se jejich využití rozšířilo i do kancelářských prostor, sezení na gymnastickém míči, při práci s počítačem, napomáhá dosažení správné polohy těla. Díky neustálému balancování, kdy se musíme snažit udržet rovnováhu těla, předcházíme bolavým zádům a deformaci páteře.

Ve zdravotnictví nacházejí gymnastické míče uplatnění v nejrůznějších oborech, jedním z nich je logopedie a foniatrie. Zde se pracuje s dětmi, které velmi špatně nebo téměř vůbec neslyší a nejsou schopny srozumitelné řeči. A právě zde hraje gymnastický míč nepostradatelnou roli, jelikož při lehkém pohupování se na míči dochází k pohybu bránice. Díky tomuto procesu začnou děti ovládat svůj dech, rytmicky ze sebe vyprodukují určité slabiky ba dokonce i slova, jimž lze daleko lépe porozumět.

Velkou oblibu si gymnastické míče získaly v rehabilitačních centrech, kde jsou používány zejména v procesu pacientova navrácení tělesné aktivity do původního stavu. Využívají se při potřebě odstranění poruchy svalového napětí, kulatých zad, vybočení páteře, zlepšení koordinace dechu a různých koordinačních poruch. Značné účinky byly zaznamenány v léčbě onemocnění dechového ústrojí, pacienti se díky jednoduchým cvikům učí správně dýchat, což napomáhá nejen dechovému ústrojí, ale částečně i nemocnému srdci. Svoji úlohu dokonale plní i v prostředí nastávajících maminek, tedy těhotných žen. Těhotné ženy si díky jednoduchým cviků, pomáhají upevňovat pánevní dno, což zejména ocení při porodu. S jednoduchými cviky na míči by se mělo pokračovat i po porodu, tedy v poporodní rekonvalescenci, v tzv. šestinedělí, kdy správnými cviky potlačujeme mírné bolesti a upevňujeme si ochablé břišní svalstvo.

Po porodu můžeme ve cvičení pokračovat i s miminkem, které si položíme na bříško a při lehkém pohupování začneme s posilováním dětských svalů. Miminko se do procesu zapojí velmi snadno, jeho instinkt ho donutí stabilizace a vyrovnání se, samozřejmě ho maminka po celou dobu musí přidržovat. S rostoucím věkem dítěte se intenzita přidržování pomalu stupňuje, stačí ho lehce přidržovat pouze za ručičky nebo nožičky.

Předškolním dětem se nejvíce zavděčíme míčem s držadly, který je vhodný pro každodenní hopsání. Děti předškolního a školního věku velice často trpí poruchami páteře, k čemuž přispívá nedostatek pohybu, dlouhotrvající jednostranná zátěž, což je v tomto případě každodenní sezení v nepohodlné školní lavici. Jejich záda zatěžuje školní aktovka, která bývá přeplněna těžkými učebnicemi, výtvarnými pomůckami nebo cvičebním úborem, což vede ke špatnému držení těla. V tomto případě hraje důležitou roli prevence, tedy nejvyšší čas pořídit dětem gymnastický míč, který budou využívat nejen ve svém volném čase jako prostředek zábavy, nýbrž i při psaní úkolů, kreslení nebo učení. Při sezení na míči bude dítě nuceno během různých aktivit neustále vyrovnávat polohu těla, čímž bude docházet k aktivaci především zádových svalů.

Svoji nezaměnitelnou úlohu velmi dobře splňují i v domácnostech, a to nejen v době cvičení, ale i relaxace nebo během sledování televize. Jemnými, koordinovanými pohyby si uvolníme a protáhneme svaly, promasírujeme bolavá záda a celkově uvolníme organismus.