Co je gymnastický míč

Gymnastické míče byly objeveny ve Švýcarsku, a to v šedesátých letech minulého století, na základě čehož ještě do dnešní doby nevymizel přívlastek „švýcarský míč“.

Pojem gymnastický míč označuje skupinu velkých nafukovacích, gumových míčů, které se na trhu objevují pod různými názvy. K nejčastějšímu označení patří fitball, powerball, bodyball, pushball nebo gymnastic ball. Na tuzemském trhu existuje několik firem, které se zabývají výrobou nebo distribucí gymnastických míčů, tudíž má zákazník z čeho vybírat.

Gymnastické míče, však nejvíce známé pod názvem gymnastic ball, jsou vyrobeny z vysoce kvalitního syntetického materiálu, disponující lesklým povrchem. Kvalitnější typy gymnastických míčů, které jsou označeny logem MAXAFE, jsou opatřeny povrchovou ABS úpravou, která zajišťuje nejen vyšší kvalitu, ale i vyšší odolnost materiálu. Téměř všechny modely míčů disponují speciální, bakteriocidní povrchovou úpravou, která odpuzuje usazování bakterií a mikrobů. Nejkvalitnější modely, které však bývají oproti běžným gymnastickým míčům, v průměru až o polovinu dražší, jsou vyrobeny z protiskluzových a nepraskajících materiálů.

Materiál, použitý pro výrobu gymnastických míčů, disponuje vysokou pružností a formovatelností, což umožňuje jejich mnohostranné využití. Míče se osvědčily nejen v gymnastických sestavách, nýbrž i při tanci, rehabilitačním cvičení, nejrůznějších terapeutických cvičeních či ve fitness klubech nebo v domácím prostředí. Slouží především pro nácvik stability, aktivace motorické funkce těla, rehabilitace páteře, zpevnění svalstva, koordinaci pohybu.

Cvičení na gymnastickém míči je vhodné téměř pro každého, a to bez rozdílu věku, váhy, fyzické kondice či částečného mentálního nebo zdravotního postižení. Díky pravidelnému cvičení na míči lze mnohým zdravotním problémům předejít a ty vypuklé potlačit.

K nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům, gymnastických míčů, patří míče s hladkým povrchem, které tvoří základní kategorii. Do skupiny gymnastických míčů s přidanou hodnotou patří míče masážní, které jsou obohaceny drobnými výstupky, jenž během cvičení či relaxace zajišťují velmi jemnou masáž. Do této skupiny jsou zařazeny i míče disponující držadly, které slouží pro procvičení celého těla a nabízí širokou škálu možností protahovacích cviků. Děti naopak ocení míče disponující nožičkami, které plní funkci sedátka nebo držadla při hopsání na nich.

Údržba gymnastických míčů je velmi snadná, pokud na povrchu zaznamenáme špinavé stopy stačí míč opláchnout v mýdlové vodě, a to nejlépe ve sprše nebo vaně. Poničený povrch lze velmi snadno opravit speciálním lepidlem, který se prodává pod názvem Fixa-Kit.