Jak vybrat gymnastický míč

Tuzemský trh nabízí velmi širokou škálu gymnastických míčů, jenž se mezi sebou liší velikostí, barvou, nosností, kvalitou materiálu, strukturou povrchu a různými doplňky v podobě držadel, nožiček či masážních hrbolků. Nejoblíbenějším a nejprodávanějším modelem jsou míče disponující hladkým povrchem, které slouží pro všestranné využití nejen v oblasti cviků, ale i relaxace či jako alternativa židle k počítači.

Výběr gymnastického míče musí odpovídat výšce svého budoucího majitele. Před samotnou koupí je tedy velmi důležité, se na jednotlivé velikosti míčů posadit. Ten míč, na kterém naše nohy budou v kolenou svírat větší, než pravý úhel, je pro nás nejvhodnější. Ze zdravotního a bezpečnostního hlediska není vhodné vybírat menší velikosti míčů, jelikož na nich nám hrozí nebezpečí pádu a neschopnost plnohodnotných cviků.

V případě, že nemáme žádnou možnost si před koupí gymnastický míč vyzkoušet, můžeme vybírat dle jeho průměru, který je přizpůsoben výšce cvičence.

Každý cvičenec by tedy měl disponovat svým osobním gymnastickým míčem, který je přesně přizpůsoben jeho výšce, potřebám a intenzitě cvičení. Ke cvičebním účelům, pro domácí použití, prodejci doporučují univerzální gymnastický míč, který disponuje průměrem 65 cm. Po nafouknutí je obvod míče 204 cm, což je ideální míra pro nejrůznější typy cviků a relaxační formy.

Nosnost gymnastických míčů je různá, údaj o maximální nosnosti námi vybraného míče, nalezneme zpravidla na obalu nebo přiloženém informačním letáku. Kvalitní typy gymnastických míčů disponují nosností až 400 kg.

Kvalitní typy míčů jsou vybaveny značkou odborného testu, která garantuje dlouhodobou životnost míče a kvalitu materiálu. Oproti svým imitačním modelům jsou samozřejmě dražší, ale o to déle nám vydrží. Míč by však neměl přijít do kontaktu s ostrým předmětem, rozpáleným radiátorem nebo prudkým sluncem. V případě mírného poškození lze kvalitní typy gymnastických míčů zalepit speciálním lepidlem Fixa-Kit.